2020 AAU Winter Invitational

When
Saturday February 15 2020 from 8:00 AM to 5:00 PM

Where
North Laurel Community Center
9411 Whiskey Bottom Road
Laurel, MD 20723

Cost
$40 per athlete, payable to Kangaroo Kids via online or mail.

Additional Information
More information and mail-in registration forms are available in the tournament packet.

Fall Workshop on 11/9/2019

It’s a day of Jump Rope that you won’t want to miss!

When:
Saturday, November 9, 2019 9:00 AM – 4:00 PM.

Where:
North Laurel Community Center
9411 Whiskey Bottom Road
Laurel, MD 20723

We invite all kids ages 6 and up – beginner to advanced – to learn new jump rope skills with our special guest instructors along with our nationally recognized Precision Jump Rope and Competition Teams.

For more information, view our workshop flyer.

To register, go to http://registration.kangarookids.org/2019FallWorkshop.

Hurry, early bird discounts end on 10/21 and t-shirt sales end on 10/18.

Kangaroo Kids @ 2019 AAU Junior Olympics!

2019 AAUJO Team

Fifteen members of the Kangaroo Kids Competition Team traveled to Greensboro, North Carolina to compete in the Amateur Athletic Union (AAU) Junior Olympics Jump Rope Tournament July 24-27, 2019. The Kangaroo Kids were represented by Priya Antes, Cassie Baldwin, Eliza Kim, Elyse Kim, Hannah Kohlhoff, Julia Lee, Wayne Low, Emily Maddox, John Moses, Maya Proper, Foster Sariscak, Alex Shane, Kushaan Sharma, Meg Weidman, and Kaitlyn Wisniewski.

See more pictures from the 2019 AAU Junior Olympics!

Triple Crown Overall Awards

Triple Crown medals of gold, silver, and bronze are awarded to the top three overall (speed, power, and freestyle combined) finishers in individual, pairs, and double dutch groups. All fifteen members of the team earned Triple Crown medals as follows:

Individual Male Overall Triple Crown Winners

  • 1st: Kushaan Sharma (9-10)
  • 2nd: John Moses (11-12)
  • 1st: Foster Sariscak (13-14)
  • 2nd: Alex Shane (13-14)
  • 3rd: Wayne Low (13-14)

Individual Female Overall Triple Crown Winners

  • 2nd: Kaitlyn Wisniewski (10)
  • 3rd: Cassie Baldwin (14)
  • 3rd: Meg Weidman (19-22)

Pairs Overall Triple Crown Winners

  • 2nd: Eliza Kim and Kaitlyn Wisniewski (11-12)

3-Person Double Dutch Overall Triple Crown Winners

  • 3rd: Priya Antes, Eliza Kim, and Kaitlyn Wisniewski (12-under)
  • 1st: Elyse Kim, Wayne Low, and Emily Maddox (13-14)
  • 2nd: Julia Lee, John Moses, and Foster Sariscak (13-14)
  • 3rd: Cassie Baldwin, Maya Proper, and Alex Shane (13-14)

4-Person Double Dutch Overall Triple Crown Winners

  • 1st: Eliza Kim, Julia Lee, John Moses, and Kaitlyn Wisniewski (12-under)
  • 1st: Cassie Baldwin, Elyse Kim, Wayne Low, and Emily Maddox (13-14)
  • 3rd: Hannah Kohlhoff, Maya Proper, Foster Sariscak, and Alex Shane (15-17)

Kangaroo Kids Competition Team members who placed in the top-10 of the AAU Junior Olympics Jump Rope Age Division Championship are as follows:

Male Single Rope Events

Male Single Rope Speed

  • 1st: Kushaan Sharma (9-10)
  • 2nd: John Moses (11-12)
  • 1st: Foster Sariscak (13-14)
  • 3rd: Alex Shane (13-14)
  • 4th: Wayne Low (13-14)

Male Single Rope Power

  • 1st: Kushaan Sharma (9-10)
  • 3rd: John Moses (11-12)
  • 1st: Foster Sariscak (13-14)
  • 2nd: Alex Shane (13-14)
  • 3rd: Wayne Low (13-14)

Male Single Rope Freestyle

  • 1st: Kushaan Sharma (9-10)
  • 3rd: John Moses (11-12)
  • 1st: Wayne Low (13-14)
  • 2nd: Alex Shane (13-14)
  • 3rd: Foster Sariscak (13-14)

Female Single Rope Events

Female Single Rope Speed

  • 2nd: Kaitlyn Wisniewski (10)
  • 1st: Eliza Kim (11)
  • 5th: Priya Antes (11)
  • 2nd: Julia Lee (12)
  • 2nd: Elyse Kim (13)
  • 2nd: Cassie Baldwin (14)
  • 4th: Maya Proper (14)
  • 6th: Emily Maddox (14)
  • 10th: Hannah Kohlhoff (15-16)
  • 3rd: Meg Weidman (19-22)

Female Single Rope Power

  • 2nd: Kaitlyn Wisniewski (10)
  • 2nd: Eliza Kim (11)
  • 8th: Priya Antes (11)
  • 10th: Julia Lee (12)
  • 4th: Elyse Kim (13)
  • 3rd: Cassie Baldwin (14)
  • 7th: Maya Proper (14)
  • 9th: Emily Maddox (14)
  • 3rd: Meg Weidman (19-22)

Female Single Rope Freestyle

  • 3rd: Kaitlyn Wisniewski (10)
  • 6th: Priya Antes (11)
  • 8th: Eliza Kim (11)
  • 4th: Julia Lee (12)
  • 8th: Elyse Kim (13)
  • 3rd: Maya Proper (14)
  • 6th: Cassie Baldwin (14)
  • 8th: Emily Maddox (14)
  • 3rd: Meg Weidman (19-22)

Female Triple Under

  • 10th: Meg Weidman (15-Over)

Single Rope Events

Single Rope Pairs Speed

  • 1st: Eliza Kim and Kaitlyn Wisniewski (11-12)
  • 7th: Priya Antes and Kushaan Sharma (11-12)
  • 3rd: John Moses and Foster Sariscak (13-14)
  • 6th: Cassie Baldwin and Elyse Kim (13-14)
  • 8th: Wayne Low and Emily Maddox (13-14)
  • 7th: Hannah Kohlhoff and Julia Lee (15-17)

Single Rope Pairs Power

  • 4th: Eliza Kim and Kaitlyn Wisniewski (11-12)
  • 8th: Priya Antes and Kushaan Sharma (11-12)
  • 3rd: Cassie Baldwin and Elyse Kim (13-14)
  • 5th: Maya Proper and Alex Shane (13-14)
  • 7th: John Moses and Foster Sariscak (13-14)
  • 8th: Hannah Kohlhoff and Julia Lee (15-17)

Single Rope Pairs Freestyle

  • 4th: Eliza Kim and Kaitlyn Wisniewski (11-12)
  • 6th: Priya Antes and Kushaan Sharma (11-12)
  • 4th: Maya Proper and Alex Shane (13-14)
  • 7th: John Moses and Foster Sariscak (13-14)
  • 8th: Cassie Baldwin and Elyse Kim (13-14)
  • 10th: Wayne Low and Emily Maddox (13-14)
  • 6th: Hannah Kohlhoff and Julia Lee (15-17)

4-Person Single Rope Freestyle

  • 1st: Cassie Baldwin, Elyse Kim, Wayne Low, and Emily Maddox (14-under)
  • 2nd: Eliza Kim, Julia Lee, John Moses, and Kaitlyn Wisniewski (14-Under)
  • 1st: Hannah Kohlhoff, Maya Proper, Foster Sariscak, and Alex Shane (15-22)

Double Dutch Events

Double Dutch Single Speed

  • 2nd: Priya Antes, Eliza Kim, and Kaitlyn Wisniewski (12-Under)
  • 1st: Julia Lee, John Moses, and Foster Sariscak (13-14)
  • 2nd: Elyse Kim, Wayne Low, and Emily Maddox (13-14)
  • 3rd: Cassie Baldwin, Maya Proper, and Alex Shane (13-14)

Double Dutch Single Power

  • 2nd: Priya Antes, Eliza Kim, and Kaitlyn Wisniewski (12-Under)
  • 2nd: Elyse Kim, Wayne Low, and Emily Maddox (13-14)
  • 3rd: Julia Lee, John Moses, and Foster Sariscak (13-14)
  • 7th: Cassie Baldwin, Maya Proper, and Alex Shane (13-14)

Double Dutch Single Freestyle

  • 5th: Priya Antes, Eliza Kim, and Kaitlyn Wisniewski (12-Under)
  • 1st: Cassie Baldwin, Maya Proper, and Alex Shane (13-14)
  • 2nd: Elyse Kim, Wayne Low, and Emily Maddox
  • 4th: Julia Lee, John Moses, and Foster Sariscak (13-14)

Double Dutch Speed Relay

  • 1st: Eliza Kim, Julia Lee, John Moses, and
    Kaitlyn Wisniewski (12-Under)
  • 4th: Cassie Baldwin, Elyse Kim, Wayne Low, and Emily
    Maddox (13-14)
  • 5th: Hannah Kohlhoff, Maya Proper, Foster Sariscak, and Alex
    Shane (15-17)

Double Dutch Pairs Power

  • 1st: Eliza Kim, Julia Lee, John Moses, and Kaitlyn Wisniewski (12-Under)
  • 1st: Cassie Baldwin, Elyse Kim, Wayne Low, and Emily Maddox (13-14)
  • 2nd: Hannah Kohlhoff, Maya Proper, Foster Sariscak, and Alex
    Shane (15-17)

Double Dutch Pairs Freestyle

  • 1st: Eliza Kim, Julia Lee, John Moses, and Kaitlyn Wisniewski (12-Under)
  • 2nd: Cassie Baldwin, Elyse Kim, Wayne Low, and
    Emily Maddox (13-14)
  • 3. Hannah Kohlhoff, Maya Proper, Foster Sariscak, and Alex Shane (15-17)

Full 2019 AAU Junior Olympic Jump Rope results are available on the AAU website.

Kangaroo Kids @ USAJR Nationals 2019!

2019-usajr-nationals-team

Fifteen members of the Kangaroo Kids Competition Team traveled to Walt Disney World in Orlando, Florida to compete in the USA Jump Rope National Championship June 25-29, 2019. The event featured over 490 jumpers from 46 different teams from across the nation. The Kangaroo Kids were represented by Kevin Aguilera, Cassie Baldwin, Emma Breznak, Maria Ciarrocchi, Kacie Costello, Emily Gates, Christopher Gauert, Isla Gleeson, Michael Laper, Jenna Meek, Mason Meek, John Moses, Foster Sariscak, Evelyn Smallidge, and Lily Trossman, and Coaches Gary Anderson and Cecilia Hartley. Additional adult jumpers for the team included Dianne Aguilera, Laura Ciarrocchi, and Sherri Gates.

Twelve members of the team qualified to compete in the Grand National Championship in one or more events by having one of the top 12 scores in a speed event, by placing first in their age division freestyle event, or having one of the top 8 to 10 scores in a freestyle event across all age groups. For the Grand National Championship, the Kangaroo Kids were represented 7 times on stage for speed events and 8 times on stage for freestyle events. Jumpers that qualified in speed events were Maria Ciarrocchi, Emily Gates, Michael Laper, Jenna Meek, Evelyn Smallidge, and Lily Trossman. Jumpers that qualified in freestyle events were Maria Ciarrocchi, Kacie Costello, Emily Gates, Christopher Gauert, Isla Gleeson, Jenna Meek, Mason Meek, John Moses, Foster Sariscak, Evelyn Smallidge, and Lily Trossman.

See more pictures from the 2019 USAJR Nationals competition!

2019 USAJR Grand National Championship Finishers

  • 1st: Evelyn Smallidge – female single rope double under
  • 1st: Maria Ciarrocchi, Emily Gates, Jenna Meek, and Lily Trossman – female double dutch pairs freestyle
  • 2nd: Kacie Costello and Jenna Meek – female single rope pairs freestyle
  • 3rd: Emily Gates and Lily Trossman – female single rope pairs freestyle
  • 3rd: Evelyn Smallidge – female single rope freestyle.

Individual All Around Finishers

  • 1st: Evelyn Smallidge – female senior (15-18)
  • 2nd: John Moses – male youth (12 and under)

Kangaroo Kids Competition Team members who placed in the top-10 of the USA Jump Rope National Age Division Championship are as follows:

Male Single Rope Events

30-Second Double Under

  • 3rd: John Moses (11-12)
  • 7th: Mason Meek (13-14)
  • 10th: Foster Sariscak (13-14)
  • 10th: Christopher Gauert (15-16)

30-Second Speed

  • 1st: John Moses (11-12)
  • 5th (tie): Mason Meek (13-14)
  • 5th (tie): Foster Sariscak (13-14)
  • 8th: Christopher Gauert (15-16)

One-Minute Speed

  • 3rd: John Moses (11-12)
  • 6th: Mason Meek (13-14)
  • 7th: Foster Sariscak (13-14)
  • 9th: Christopher Gauert (15-16)

Three-Minute Speed

  • 5th: John Moses (11-12)
  • 6th: Mason Meek (13-14)
  • 7th: Foster Sariscak (13-14)
  • 9th: Christopher Gauert (15-16)
  • 9th: Michael Laper (17-18)

Freestyle

  • 6th: John Moses (11-12)
  • 9th: Foster Sariscak (13-14)
  • 7th: Christopher Gauert (15-16)

Triple Under

  • 4th: Michael Laper (19+)

Female Single Rope Events

30-Second Double Under

  • 1st: Evelyn Smallidge (15-16)
  • 5th: Jenna Meek (17-18)
  • 3rd: Dianne Aguilera (30-49)

30-Second Speed

  • 1st: Isla Gleeson (13)
  • 2nd: Evelyn Smallidge (15-16)
  • 9th: Jenna Meek (17-18)
  • 4th: Dianne Aguilera (30-49)
  • 8th: Laura Ciarrocchi (30-49)
  • 3rd: Sherri Gates (50+)

1-Minute Speed

  • 1st: Isla Gleeson (13)
  • 2nd: Evelyn Smallidge (15-16)
  • 6th: Dianne Aguilera (30-49)
  • 10th: Laura Ciarrocchi (30-49)
  • 3rd: Sherri Gates (50+)

3-Minute Speed

  • 7th: Isla Gleeson (13)
  • 3rd: Evelyn Smallidge (15-16)
  • 7th: Dianne Aguilera (30-49)

Freestyle

  • 4th: Isla Gleeson (13)
  • 1st: Evelyn Smallidge (15-16)
  • 4th: Jenna Meek (17-18)
  • 3rd: Dianne Aguilera (30-49)

Single Rope Events

Single Rope Speed Relay

  • 1st: Isla Gleeson, Mason Meek, John Moses, and Foster Sariscak (13-14)
  • 1st: Emma Breznak, Kacie Costello, Christopher Gauert, and Evelyn Smallidge (15-17)
  • 3rd: Dianne Aguilera, Gary Anderson, Laura Ciarrocchi, and Sherri Gates (30+)

Pairs Freestyle

  • 8th: John Moses and Foster Sariscak (13-14)
  • 1st: Christopher Gauert and Mason Meek (15-17)
  • 9th: Michael Laper and Evelyn Smallidge (18+)

Female Pairs Freestyle

  • 2nd: Kacie Costello and Jenna Meek (15-17)
  • 8th: Emma Breznak and Isla Gleeson (15-17)
  • 1st: Emily Gates and Lily Trossman (18+)

Double Dutch Events

Double Dutch Speed Relay

  • 1st: Dianne Aguilera, Laura Ciarrocchi, and Sherri Gates (30+)

Double Dutch Pairs Speed

  • 7th: Emma Breznak, Kacie Costello, Christopher Gauert, and Evelyn Smallidge (15-17)
  • 9th: Maria Ciarrocchi, Emily Gates, Jenna Meek, and Lily Trossman (18-29)
  • 3rd: Dianne Aguilera, Gary Anderson, Laura Ciarrocchi, and Sherri Gates (30+)

Double Dutch Single Freestyle

  • 5th: Mason Meek, John Moses, and Foster Sariscak (13-14)

Female Double Dutch Single Freestyle

  • 3rd: Emily Gates, Jenna Meek, and Lily Trossman (18+)

Double Dutch Pairs Freestyle

  • 1st: Isla Gleeson, Mason Meek, John Moses, and Foster Sariscak (13-14)
  • 6th: Emma Breznak, Kacie Costello, Christopher Gauert, and Evelyn Smallidge (15-17)

Female Double Dutch Pairs Freestyle

  • 2nd: Maria Ciarrocchi, Emily Gates, Jenna Meek, and Lily Trossman (18+)

View the full 2019 USAJR National Results.

Spring Festival 3/9/2019

It’s a day of Jump Rope that you won’t want to miss!

Kangaroo Kids Logo

When:
Saturday, March 9, 2019 9 AM – 4:30 PM.
Check in begins 8:40 AM.

Where:
Meadowbrook Athletic Complex
5001 Meadowbrook Lane,
Ellicott City, MD

We invite all kids ages 6 and up – beginner to advanced – to learn new jump rope skills with our special guest instructors along with our nationally recognized Precision Jump Rope and Competition Teams. New this year, we are offering an adult class from 9:30 AM – 11:30 AM!

For more information, view our festival flyer.

To register, go to http://registration.kangarookids.org/2019SpringFestival. Hurry, early bird discounts end on 2/20.

Interested in being part of our staff?  Contact us at kkidsregistrar@gmail.com  for application by 2/15.